Da li je potrebno da instaliram neki softver na svom uređaju kako bih koristio Siguran Net?
Ne, nema potrebe za instaliranjem bilo kakvog softvera ili aplikacije. Siguran Net radi na mrežnom nivou, tako da su svi tvoji uređaji automatski zaštićeni.
Jesam li Sigurnim Netom zaštićen gdje god da se nalazim?
Potpuna zaštita putem Sigurnog Neta ti je obezbijeđena dok si povezan/a na svoj mobilni internet, ali takođe i dok si u romingu u inostranstvu. Osim toga, svi koji su na internet povezani preko Hotspota sa tvog uređaja, takođe će biti zaštićeni. Ipak, ukoliko si na internet povezan putem kućnog ili javnog WiFi-ja, u tom slučaju nećeš biti zaštićen/a od strane Sigurnog Neta.
Od čega mi Siguran Net pruža zaštitu?
Siguran Net štiti sve povezane uređaje od bezbjednosnih prijetnji poput virusa, zlonamjernih softvera, spyware-a, trojanskih konja ili phishing napada. On sprečava uređaje da pristupe zlonamjernim veb adresama, bilo da se radi o internet pretraživaču, aplikaciji ili drugom internet saobraćaju koristeći DNS rezoluciju.
Kako mogu aktivirati Siguran Net na brojevima koje koriste moja djeca ili drugi članovi moje porodice?
Svi korisnici Sigurnog Neta imaju mogućnost da, osim svog, pridruže i druge brojeve svom nalogu, i to po cijeni od samo 0,50€ mjesečno (Family paket). Pridruženi članovi se dodaju putem „Moj m:tel“ platforme. Uloguj se, idi na „Servise“, a zatim na „Siguran Net“. Ukoliko imaš već aktiviran svoj nalog, imaćeš opciju da klikneš na „Pridruži članove“ i odabereš za koji dodatni broj želiš da aktiviraš servis Siguran Net. Imaćeš mogućnost da određeni dodatni broj pridružiš svom nalogu, samo ukoliko je taj broj već uvezan na tvoj nalog na „Moj m:tel“ platformi.
Kako mogu kontrolisati sadržaj kojem moja djeca imaju pristup?
Kontrola sadržaja vrši se putem Korisničkog portala, u koji se loguješ kroz „Moj m:tel“ platformu (Servisi – Siguran Net – Korisnički portal: Filter sadržaja i podešavanja). Više detalja o kontroli sadržaja putem Korisničkog portala možeš pronaći u Uputstvu za korišćenje Korisničkog portala, koje se nalazi na vrhu ove stranice, u PDF formatu.
Koliko vremena je potrebno od kad pošaljem komandu za blokiranje sadržaja do trenutka kad blokiranje proradi?
Obično je potrebno par minuta, dok je maksimalno vrijeme potrebno za propagaciju komande blokiranja određene vrste sadržaja 15 minuta.
Takođe, treba znati da blokiranje sadržaja stoprocentno radi za saobraćaj koji ide preko internet pretraživača, međutim može se desiti kad se nakupi keš memorija na nekoj aplikaciji (npr. Instagram) da to umije da spriječi blokiranje saobraćaja, pa u tim slučajevima treba počistiti keš memoriju aplikacije da bi blokiranje radilo.
Gdje mogu pronaći više detalja o bezbjednosnim incidentima od kojih mi je Siguran Net pružio zaštitu?
Više detalja o sigurnosnim incidentima i eventualnim napadima izvršenim na tvoj digitalni identitet možeš pronaći na Korisničkom portalu.
Kako mogu pristupiti Korisničkom portalu za Siguran Net?
Korisničkom portalu za Siguran net možeš pristupiti kroz „Moj m:tel“ platformu. Uloguj se, idi na kategoriju „Servisi“, a zatim na „Siguran Net“. Ukoliko si aktivni korisnik, Korisničkom portalu možeš pristupiti putem LINKA („Korisnički portal – Filter sadržaja i podešavanja“) koji se nalazi na strani „Siguran Net“ u okviru „Moj m:tel“ aplikacije. Uputstvo za korišćenje Korisničkog portala možeš pronaći na vrhu ove stranice, u PDF formatu.
Gdje mogu pronaći Podešavanja za Siguran Net i podesiti da dobijam notifikacije i izvještaje?
Podešavanja možeš pronaći i prilagoditi svojim potrebama na Korisničkom portalu. Uputstvo za korišćenje Korisničkog portala možeš pronaći na vrhu ove stranice, u PDF formatu.
Siguran Net blokira stranicu, ali ja znam da je bezbjedna. Mogu li ipak da pristupim veb adresi koja je blokirana?
Na svakoj blokiranoj stranici postoji dugme „Ipak nastavi“ koje možeš da klikneš ukoliko želiš da pristupiš sadržaju za koji te je Siguran Net upozorio da može biti štetan. Ipak, budi vrlo oprezan/na, jer Siguran Net skoro nikad ne griješi, i sigurno postoji dobar razlog zašto je određena veb stranica blokirana.
Ako uprkos upozorenju Sigurnog Neta ipak želim da nastavim ka blokiranom sajtu, za preusmjeravanje u browseru je potrebno da prođe neko vrijeme. Zašto?
Klikom na dugme "Ipak nastavi" pokreće se složen niz operacija. Stoga, molimo te za malo strpljenja. Neki pretraživači mogu mogu funkcionisati sporije od drugih.
Mogu li samoinicijativno da blokiram pristup određenoj veb stranici?
Da, sam/a možeš blokirati bilo koju veb adresu vrlo jednostavno – potrebno je samo da je kroz korisnički portal dodaš na Crnu listu. U slučaju da iz nekog razloga želiš mogućnost pristupa stranici koju Siguran Net blokira, istu možeš dodati na Bijelu listu kroz podešavanja u sklopu Korisničkog portala.
Kako da znam da li sam zaštićen Sigurnim Netom?
Ukoliko si aktivni korisnik servisa Siguran Net, možeš biti siguran/na da si zaštićen/a od svih potencijalnih onlajn prijetnji. Ako želiš da budeš siguran/na u to da te Siguran Net aktivno štiti, možeš posjetiti testnu stranicu Sigurannetprovjera.mtel.me i provjeriti – ukoliko ti je pristup stranici blokiran od strane Sigurnog Neta, to znači da si aktivan korisnik i da si bezbjedan/na.
Koji uređaji su zaštićeni korišćenjem Sigurnog Neta?
Siguran Net radi na mrežnom nivou, tako da zaštita funkcioniše za sve vrste uređaja, bez obzira na to koji operativni sistem, browser ili aplikaciju koristiš.
Da li se ovom uslugom prati i moje ponašanje na internetu?
M:tel u potpunosti poštuje Zakon o zaštiti podataka o ličnosti, te je ova usluga u potpunosti usaglašena sa odgovarajućom regulativom i GDPR pravilima.
Da li je ovo nešto kao VPN (Virtual Private Network, virtuelna privatna mreža – zaštićeni, kriptovani kanal za komunikaciju)?
Ne, Siguran Net nije VPN. Ovaj proizvod radi na mrežnom nivou. On dodaje bezbjednost prilikom prevođenja adresa na DNS-u, gdje prepoznaje maliciozne veb stranice i druge maliciozne domene i sprečava da im se pristupi prije nego što izazovu štetu na tvom uređaju.